Mediacje to sposób pozasądowy sposób rozwiązywania sporu. Odbywa się on przy udziela mediatora, będącego osobą obcą dla storn konfliktu. Celem mediacji jest nawiązanie przez strony dialogu i wypracowanie rozwiązań, które będę dla nich akceptowalne.
Na mediacje można trafić na podstawie postanowienia sądu - sąd w już w toczącym się postępowaniu może zdecydować o skierowaniu stron do mediacji.
Strony, które chcą rozwiązać swój problem przed skierowaniem sprawy do sądu mogą zgłosić się do mediatora i przeprowadzić mediację na podstawie umowy o mediację. Nawet jeśli ostatecznie konieczne jest i tak wydanie przez sąd orzeczenia (np. w sprawie o rozwód), to jeśli przedkładamy sądowi od razu wypracowane u mediatora porozumienia i ugody, możemy liczyć na szybsze rozpoznanie naszej sprawy.
Mediacje opierają się na kilku kluczowych zasadach:
Dobrowolność – sam udział w mediacji oraz wybór osoby mediatora jest zależny od decyzji stron, które muszą wyrazić na nie zgody; z mediacji w każdej chwili możesz zrezygnować;
Poufność – zarówno mediator jak i strony są zobowiązane zachować dla siebie wszelkie informacje na temat przebiegu rozmów mediacyjnych;
Neutralność – mediatora nie jest zaangażowany w spór, wynik sprawy na wpływa na jego postawę, pozostaje neutralny wobec stron, nie narzuca stronom rozwiązań;
Bezstronność – mediator traktuje strony równorzędnie, z należytym szacunkiem, gwarantując im takie samo możliwości prowadzenia dialogu;
Akceptowalność - zarówno udział w procesie mediacji, jak i osoba mediatora oraz przyjmowane rozwiązania muszą być akceptowane przez strony
Jak wygląda posiedzenie indywidualne?
To pierwszy etap mediacji. Podczas posiedzeń indywidualnych mediator spotyka się osobno z każdą ze stron konfliktu. Strona, jeśli takie jest jej życzenie, może stawić się ze swoim pełnomocnikiem.
Celem takiego spotkania jest poznanie stanowiska strony, zrozumienie jej potrzeb oraz ewentualnie przygotowanie do późniejszego spotkania wspólnego.
Mediator podczas spotkania zadaje pytania, które pomogą określić cele i oczekiwania strony.
Na tym etapie odbierana jest zgoda na mediacje i ustalane preferencje co do terminu spotkania wspólnego.
Jak wygląda posiedzenie wspólne?
Na posiedzeniu wspólnym uczestniczą obie strony oraz mediator, a także pełnomocnicy stron jeśli taka jest wolna stron. Przy czym zasadą jest, że jeśli jedna ze stron chce uczestniczyć w mediacji z pełnomocnikiem, to druga musi wyrazić na to zgodę. Zawsze najlepiej jest gdy albo obie strony biorą udział w mediacji z pełnomocnikiem, albo obie rezygnują z jego pomocy.
Spotkanie to ma na celu podjęcie przez strony rozmów, wymianę poglądów, zidentyfikowanie obszarów spornych i wspólne poszukiwanie rozwiązań.
Mediator moderuje dyskusję, aby umożliwić każdej stronie wyrażenie swoich racji, a także zachęca do poszukiwania kompromisów.
Spotkanie wspólne trwa do 120 minut. Czasami potrzebne jest więcej niż jedno spotkanie wspólne aby wypracować akceptowalne dla stron rozwiązania.
Kto sporządza protokół z mediacji?
Protokół z mediacji sporządza mediator.
Zawiera on wyłącznie informacje o dacie mediacji, miejscu jej prowadzenia i osobach biorących w niej udział.
Z uwagi na poufność mediacji nie zamieszcza się w nim innych informacji.
Jakie są korzyści z mediacji?
Mediacje niosą ze sobą szereg korzyści dla stron. Najważniejsze z nich to:
Wypracowanie rozwiązań akceptowanych przez osobie strony sporu;
Zdecydowanie szybsze rozwiązanie sporu w porównaniu do postępowań sądowych - mediacje trwają w skrajnych sytuacjach do kilkunastu tygodni, natomiast postępowanie sądowe to proces liczony w latach;
Zmniejszenie kosztów związanych z prowadzonymi sporami;
Możliwość zachowania dobrych relacji między stronami
Czy ugoda mediacyjna jest wiążąca?
Tak, ugoda mediacyjna jest wiążąca dla stron, które ją podpisały. Oznacza to, że są one zobowiązane do przestrzegania warunków uzgodnionych w trakcie mediacji.
Czy ugoda mediacyjna może być zatwierdzona przez sąd?
Tak, ugoda mediacyjna może być zatwierdzona przez sąd.
Strony mogą złożyć wniosek o zatwierdzenie ugody, co w przypadku braku realizacji jej postanowień umożliwia wszczęcie na jej podstawie egzekucji.
Pamiętaj!
Mediacja to efektywna i konstruktywna metoda rozwiązywania sporów, która przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom.
Zobacz więcej:
A website created in the WebWave ai website builder